It’s the all-time Delsea XC course performance list!!!

With sectionals coming up this weekend, it seemed like a good idea to put together an all-time Delsea XC course performance list.

Since the course is so fast, we figured 16 minutes would be a good cut-off. Who would have thought there were 148 sub-16 minute times in course history!

Incredible that for a course that’s been used for sectionals since 2002, the two-fastest times in course history came in the same race!

Runners from some 41 different schools are represented on the list, including several Central Jersey schools you wouldn’t expect. That’s because the 2012 Central Jersey sectionals were held at Delsea concurrently with the South Jersey races.

Also interesting to note that nobody has broken 15:30 since Aaron Groff in 2015.

With these lists, there are always going to be errors and omissions. Please give me a heads up with any missing or incorrect times in the comments section and I’ll update it ASAP.

We’ll give a girls list a shot on Thursday!

15:18 … Pete Hess [Toms River North] 2002 SJ-4 [1st]
15:22 … Keith Krieger [Cherokee] 2002 SJ-4 [2nd]
15:22 … Greg Hughes [Mainland Reg.] 2003 SJ4 [1st]
15:22 … Kyle Kroon [Toms River South] 2013 SJ-3 [1st]
15:23 … Jon Vitez [Haddonfield] 2009 SJ-2 [1st]
15:24 … Chris Platt [Haddonfield], 2002 SJ-2 [1st]
15:24 … Joe Kotran [Toms River North] 2009 SJ-4 [1st]
15:24 … Kyle Kroon [Toms River South] 2012 SJ-4 [1st]
15:25 … Lou Corgliano [Hammonton] 2013 SJ-3 [2nd]
15:25 … Aaron Groff [Cherry Hill East] 2015 SJ-4 [1st]
15:26 … Connor Herr [Shawnee] 2011 SJ-4 [1st]
15:29 … Luke Petela [Haddon Twp.] 2014 SJ-1 [1st]
15:32 … Shawn Wilson [Cherokee] 2011 SJ-4 [2nd]
15:33 … Miles Schoedler [Ocean City] 2010 SJ-3 [1st]
15:33 … Nick Costello [Delsea] 2012 SJO-2 [1st]
15:36 … Ryan Rafferty [Jackson Memorial] 2015 SJ-4 [2nd]
15:37 … Brett Johnson [Ocean City] 2008 SJ-3 [1st]
15:37 … Anthony Dentino [Washington Twp.] 2010 SJ-4 [1st]
15:37 … Jimmy Daniels [Sterling] 2012 SJ-2 [1st]
15:37 … Steve Maine [Highland] 2013 SJ-3 [3rd]
15:37 … Jack Shea [Cherokee] 2016 SJ-4 [1st]
15:38 … Lou Corgliano [Hammonton] 2012 SJ-3 [2nd]
15:38 … Nick Pschunder [Eastern] 2015 SJO-3 [1st]
15:38 … Kyle Kroon [Toms River South] 2012 SJO-3 [1st]
15:38 … Dylan Tarpey [Freehold Twp.] 2012 CJ-4 [1st]
15:39 … Robert Edwards [Bridgeton], 2002 SJ-2 [2nd]
15:39 … John Richardson [Ocean City], 2002 SJ-3 [1st]
15:40 … Jon Vitez {Haddonfield] 2008 SJ-2 [1st]
15:40 … Shawn Wilson [Cherokee] 2012 SJ-4 [1st]
15:40 … Oliver Adler [Cherry Hill East] 2019 SJO-3 [1st]
15:40 … Thomas O’Neill [Middletown North] 2012 CJ-3 [1st]
15:41 … Greg Halla [Haddonfield] 2012 SJ-2 [2nd]
15:41 … Noah Culbreath [Kingsway] 2014 SJ-4 [1st]
15:42 … Connor Herr [Shawnee] 2010 SJ-4 [2nd]
15:42 … Aaron Groff [Cherry Hill East] 2014 SJ-4 [2nd]
15:42 … Lou Corgilano [Hammonton] 2012 SJO-3 [2nd]
15:43 … Jim Wyner [Mainland Reg.] 2003 SJ4 [2nd]
15:43 … Noah Culbreath [Kingsway] 2014 SJO-3 [1st]
15:43 … Dominick Munson [Timber Creek] 2014 SJO-3 [2nd]
15:44 … Anthony Kelhower [Lenape] 2004 SJ4 [1st]
15:44 … Sean McPherson [Sterling] 2014 SJ-2 [1st]
15:44 … J.P. Flavin [Toms River North] 2015 SJ-4 [3rd]
15:44 … J.P. Flavin [Toms River North] 2015 SJO-3 [2nd]
15:44 … Michael Bowden [Northern Burlington] 2018 SJO-3 [1st]
15:44 … Sebastien Reed [Pitman] 2019 Tri-Co Batch [1st]
15:45 … Greg Hughes [Mainland Reg.] 2002 SJ-3 [2nd]
15:45 … Eddie Baynes [Toms River South] 2002 SJ-3 [3rd]
15:45 … Chris Pisano [Toms River North] 2004 SJ-4 [2nd]
15:45 … Matt Valeriani [Southern Regional] 2009 SJ-4 [2nd]
15:45 … Devin Hart [Point Pleasant Boro] 2016 SJ-2 [1st]
15:45 … Ethan Wechsler [Cherokee] 2018 SJ-4 [1st]
15:45 … Ryan Culbreath [Kingsway] 2008 SJO-3 [2nd]
15:46 … Spenser Popeson [Mainland Reg.] 2003 SJ4 [3rd]
15:46 … Justin Kelly [Cherokee] 2017 SJ-4 [1st]
15:46 … Justin Branco [Delsea] 2014 SJO-2 [1st]
15:47 … Dave Forward [Shawnee] 2009 SJ-4 [3rd]
15:47 … Steve Maine [Highland] 2012 SJ-3 [3rd]
15:47 … Joe Grandizio [Kingsway] 2016 SJ-4 [2nd]
15:47 … Kevin McDonnell [Camden Catholic] 2007 SJO-2 [1st]
15:47 … Chris Platt [Haddonfield] 2002 SJO-1 [1st]
15:48 … Anthony Horten [Moorestown] 2010 SJ-3 [2nd]
15:48 … Tom Cooke [Kingsway] 2011 SJ-4 [1st]
15:48 … Nick Falk [Cherokee] 2016 SJ-4 [3rd]
15:48 … Chris Martin [Northern Burlington] 2013 SJO-2 [1st]
15:48 … Pete Hess [Toms River North] 2002 SJO-3 [1st]
15:49 … Aaron Leskow [Toms River North] 2009 SJ-4 [4th]
15:49 … Martin Riddell [Haddonfield] 2017 SJ-2 [1st]
15:49 … Isaiah Corbelo [Rancocas Valley] 2015 SJO-3 [3rd]
15:50 … Chris Marco [Toms River South] 2011 SJ-4 [2nd]
15:50 … Greg Pelose [Haddonfield] 2015 SJ-2 [1st]
15:50 … Joe Grandizio [Kingsway] 2017 SJ-4 [2nd]
15:50 … Matt Nelson [Barnegat] 2011 SJO-2 [1st]
15:50 … Greg Hughes [Mainland Reg.] 2002 SJO-3 [2nd]
15:50 … Andy Adamovics [Montgomery] 2012 CJ-4 [2nd]
15:50 … Kevin Summonte [Freehold Twp.] 2012 CJ-4 [3rd]
15:51 … Dan Diechert [Eastern] 2002 SJ-4 [3rd]
15:51 … Jon Anderson [Cinnaminson] 2002 SJ-2 [1st]
15:51 … Carmen Cavella [Washington Twp.] 2003 SJ4 [4th]
15:51 … Matt Nelson [Barnegat] 2011 SJ-2 [1st]
15:51 … Noah Jacobs [Lacey Twp.] 2011 SJ-4 [3rd]
15:51 … Justin Kelly [Cherokee] 2016 SJ-4 [4th]
15:51 … Kyle Kirk [Camden Catholic] 2012 KoC [1st]
15:51 … Jimmy Daniels [Sterling] 2012 SJO-2 [2nd]
15:51 … Eddie Baynes [Mainland Reg.] 2002 SJO-3 [3rd]
15:51 … Eddie Cunningham [West Windsor-Plainsboro North] 2012 CJ-4 [4th]
15:52 … Paul Szulewski [Williamstown] 2009 SJ-4 [5th]
15:52 … Chris Marco [Toms River South] 2012 SJ-3 [4th]
15:52 … Ben Woodward [Highland] 2017 SJ-3 [1st]
15:52 … Tom Vinci [West Windsor-Plainsboro South] 2012 CJ-4 [5th]
15:52 … Dan Riff [West Windsor-Plainsboro South] 2012 CJ-4 [6th]
15:53 … Joseph Masters [Mainland Reg.] 2003 SJ4 [5th]
15:53 … Ryan Rafferty [Jackson Memorial] 2014 SJ-4 [3rd]
15:53 … Mike Ungvarsky [Cinnaminson] 2016 SJ-2 [2nd]
15:53 … Colin Kane [Delsea] 2017 SJ-3 [2nd]
15:53 … Jonathan Connor [Kingsway] 2017 SJ-3 [3rd]
15:53 … Kieran Burns [Kingsway] 2017 SJ-3 [4th]
15:53 … Anthony Horten [Moorestown] 2010 SJO-3 [1st]
15:53 … Dave Forward [Shawnee] 2008 SJO-3 [3rd]
15:54 … Chris Pisano [Toms River North] 2003 SJ4 [6th]
15:54 … Connor Herr [Shawnee] 2009 SJ-4 [6th]
15:54 … Ben Potts [Haddonfield] 2010 SJ-2 [1st]
15:54 … Paul Szulewski [Williamstown] 2010 SJ-4 [3rd]
15:54 … Jack Shea [Cherokee] 2015 SJ-4 [4th]
15:54 … Derek Gess [Haddonfield] 2016 SJ-2 [3rd]
15:54 … Tyler Parsons [Cherry Hill East] 2016 SJ-4 [5th]
15:54 … Martin Riddell [Haddonfield] 2018 SJ-2 [1st]
15:54 … Anthony Kelhower [Lenape] 2004 SJO-3 [1st]
15:55 … Dan Bingham [Toms River North] 2003 SJ4 [7th]
15:55 … Jim Wyner [Mainland Reg.] 2002 SJ-3 [4th]
15:55 … Peter Murray [Shawnee] 2010 SJ-4 [4th]
15:55 … Noah Culbreath [Kingsway] 2013 SJ-4 [1st]
15:55 … Dominick Munson [Timber Creek] 2014 SJ-3 [1st]
15:55 … Vincent DelConte [Egg Harbor Twp.] 2014 SJ-4 [4th]
15:55 … Joshua Clark [Highland] 2015 SJ-3 [1st]
15:55 … Connor Melko [Bishop Eustace] 2018 KoC [1st]
15:55 … Chris Marco [Toms River South] 2012 SJO-3 [3rd]
15:56 … Brett Johnson [Ocean City] 2007 SJ-3 [1st]
15:56 … Greg Malloy [Cherokee] 2010 SJ-4 [5th]
15:56 … Nick Falk [Cherokee] 2015 SJO-3 [4th]
15:57 … Steve Grabowski [Cinnaminson] 2005 SJ-2 [1st]
15:57 … John Fennekohl [Ocean City] 2006 SJ-3 [1st]
15:57 … Dave Forward [Shawnee] 2008 SJ-3 [2nd]
15:57 … Erik Johnson [Ocean City] 2010 SJ-3 [3rd]
15:57 … Nick Costello [Delsea] 2011 SJ-3 [4th]
15:57 … Dominick Munson [Timber Creek] 2013 SJ-3 [4th]
15:57 … Ryan Rafferty [Jackson Memorial] 2014 SJO-3 [3rd]
15:57 … Connor Herr [Shawnee] 2010 SJO-3 [2nd]
15:57 … Nick McFarland [Hillsborough] 2012 CJ-4 [7th]
15:58 … James Kavaliauskas [Highland] 2004 SJ3 [1st]
15:58 … Alex Yersak [Cherokee] 2006 SJ-4 [1st]
15:58 … Miles Schoedler [Ocean City] 2009 SJ-3 [1st]
15:58 … Sean McPherson [Sterling] 2013 SJ-2 [1st]
15:58 … Owen Long [Haddon Twp.] 2014 SJ-1 [2nd]
15:58 … Mike Ungvarsky [Cinnaminson] 2015 SJ-2 [2nd]
15:58 … Mark Miller [Shawnee] 2016 SJ-4 [6th]
15:58 … Greg Eisenhower [Haddonfield] 2017 SJ-2 [2nd]
15:58 … Colin Kane [Delsea] 2018 SJ-2 [2nd]
15:58 … Kevin Antczak [Mainland Reg.] 2018 SJ-3 [1st]
15:58 … Colin Kane [Delsea] 2017 SJO-2 [1st]
15:58 … Mike Sheehan [Holy Cross] 2007 SJO-1 [1st]
15:58 … Jim Wyner [Mainland Reg.] 2002 SJO-3 [4th]
15:59 … Brian Tetreault [Cinnaminson] 2006 SJ-2 [1st]
15:59 … Steve Burkholder [Cherokee] 2009 SJ-4 [7th]
15:59 … Matt Nussbaum [Haddonfield] 2010 SJ-2 [2nd]
15:59 … Peter Murray [Shawnee 2011 SJ-4 [3rd]
15:59 … Dan Helfand [Cherry Hill East] 2014 SJ-4 [4th]
15:59 … Nick Pschunder [Eastern] 2014 SJ-4 [5th]
15:59 … Will Berger [Lower Cape May] 2017 SJ-2 [3rd]

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s