Here’s a list of every Foot Locker finalist from New Jersey!!!!!

Kevin Antczak of Mainland Regional is among the New Jersey contingent that will race at Foot Locker Nationals Saturday at Balboa Park in San Diego.

Antczak is one of four New Jersey runners — three boys, one girl — who qualified with a top-10 finish at Foot Locker Northeast Regionals at Van Cortlandt Park two weeks ago.

This is the 17th consecutive year at least one New Jersey runner has made it to nationals for the boys race and the 19th straight year there’s been at least one Garden State girl in the race.

Only three South Jersey boys have recorded a top-20 finish at Foot Locker Nationals — none in 22 years: Haddonfield’s Jim Smith was 5th in 1979, Paul VI’s Jason DiJoseph was 18th in 1986 and 2nd in 1988 and Overbrook’s Murad Campbell placed 9th in 1997.

Here’s a look at every Foot Locker finalist from New Jersey (with the usual caveat that we’re probably missing someone … just let us know in the comments section!):

Boys
1979

Jim Smith [Haddonfield], 5th [15:27]
Jerry Andrews [Highland], DNF
1980
Cliff Sheehan [Westfield], 14th [15:36]
Greg Noll [Morris Catholic], 35th [N/A]
1981
Carlos Hanze [Central Regional], 16th [15:12]
Tom Fischer [Manalapan], 24th [15:37]
1982
John Carlotti [Bernards], 32nd [16:30]
1983
Brad Hudson [North Hunterdon], 7th [15:13]
Jim Herdman [Hunterdon Central], 27th [16:03]
1984
Bill Babcock [North Hunterdon], 5th [15:19]
Andy Martin [North Hunterdon], 19th [15:45]
1985
Ron Faith [Paul VI], 22nd [15:23]
Kevin Pumphrey [Highland], 23rd [15:23]
1986
Carlos Martins [Newark East Side], 10th [15:18]
Jason DiJoseph [Paul VI], 18th [15:29]
1987
John Coyle [CBA], 15th [15:29]
Jason DiJoseph [Paul VI], 21st [15:44]
Eric Lorenz [Holy Cross], 25th [15:58]
1988
Jason DiJoseph [Paul VI], 2nd [15:10]
Mike Mykytok [Bound Brook], 3rd [15:12]
John Coyle [CBA], 5th [15:15]
1989
None
1990
Bryan Spoonire [Asbury Park], 25th [16:06
1991
Brendan Heffernan [North Hunterdon], 10th [15:36]
Rob Reeder [Northern Highlands], 25th [16:06]
1992
Brendan Heffernan [North Hunterdon], 1st [15:14]
Bob Keino [Ridgewood], 4th [15:26]
1993
Bob Keino [Ridgewood], 5th [15:10]
1994
None
1995
None
1996
Steve Slattery [Mount Olive], 9th [15:50]
Adam Daniels [Seton Hall Prep], 24th [16:18]
Matt Elmuccio [Westfield], 31st [16:51]
1997
Steve Slattery [Mount Olive], 4th [15:46]
Murad Campbell [Overbrook], 9th [15:52]
Ian Hahn [Manchester Twp.], 17th [16:10]
1998
Jon Fasulo [Hunterdon Central], 10th [15:47]
Nate Miller [Highland], 23rd [16:21]
1999
None
2000
None
2001
Marc Pelerin [Cherokee], 25th [15:57]
2002
None
2003
Jon Anderson [Cinnaminson], 29th [16:07]
2004
Bobby Papazian [Gill St. Bernard], 28th [16:13]
2005
Jeff Perrella [Westfield], 26th [15:45]
2006
Craig Forys [Colts Neck], 2nd [15:24]
Brandon Jarrett [St. Benedict’s], 12th [15:36]
2007
Brandon Jarrett [St. Benedict’s], 6th [15:16]
Brian Leung [West Windsor-Plainsboro South], 15th [15:41]
Andrew Brodeur [Brick Memorial], 38th [16:17]
2008
George Galasso [Holmdel], 27th [16:01]
Tyler Udland [Millburn], 34th [16:18]
Brett Johnson [Ocean City], 40th [18:41]
2009
Dave Oster [Verona], 15th [15:42]
Tyler Udland [Millburn], 16th [15:43]
2010
Matt McDonald [North Hunterdon], 23rd [15:40]
Patrick Rono [Lyndhurst], 24th [15:42]
Morgan Pearson [Delbarton], 27th [15:48]
2011
Edward Cheserek [St. Benedict’s], 1st [14:52]
Tim Ball [Piscataway], 16th [15:33]
Blake Udland [Millburn], 40th [16:54]
2012
Edward Cheserek [St. Benedict’s Academy], 1st [14:59]
Shawn Wilson [Cherokee], 23rd [15:45]
Kyle Kroon [Toms River North], 28th [15:56]
2013
Liam Mullett [Pingry], 15th [15:36]
Lou Corgliano [Hammonton], 24th [15:50]
2014
Luke Petela [Haddon Twp.], 34th [16:22]
Shawn Hutchison [Bishop Eustace], 39th [16:38]
2015
Josh Clark [Highland], 26th [15:46]
Joe Dragon [High Point], 30th [15:55]
Matt Grossman [Millburn], 35th [16:06]
2016
Matt Grossman [Millburn][, 26th [15:41]
Elliot Gindi [Ocean Twp.], 31st [15:46]
2017
Devin Hart [Point Pleasant], 10th [15:45]
Fahd Nasser [McNair], 18th [15:57]
Damien Dilcher [Brick], 25th [16:10]
2018
Jack Stanley [Mendham], 7th [15:30]
Devin Hart [Point Pleasant], 24th [16:06]
Liam Murphy [Allentown], 33rd [16:20]
2019
Kevin Antczak [Mainland Regional]
Liam Murphy [Allentown]
Jack Jennings [Mendham]

Girls
1979

Ann Gladue [Bayley Ellard], 3rd [17:51]
1980
None
1981
Janet Smith [J.P. Stevens], 5th [17:11]
Theresa Gschwind [Summit], 12th [17:31]
Meg Waldron [Bernards]22nd [18:20]
1982
Michelle Rowan [Washington Twp.], 2nd [17:02]
Janet Smith [J.P. Stevens], 5th [17:13]
1983
Janet Smith [J.P. Stevens] , 1st [16:43]
Missy Duchini [Wayne Valley], 12th [17:57]
Stacy Ann Bilotta [North Hunterdon], 24th [18:32]
1984
Jen Van Horn [Wayne Valley], 28th 18:53]
1985
Jodi Bilotta [North Hunterdon], 10th [17:25]
Anne Marie Letko [North Hunterdon], 19th [18:01]
1986
Jodi Bilotta [North Hunterdon], 17th [18:06]
Anne Marie Letko [North Hunterdon], 18th [18:07]
1987
Christi Constantin [Kittatinny Reg.], 5th [17:34]
Jodi Bilotta [North Hunterdon], 22nd [18:27]
1988
Christi Constantin [Kittatinny Reg.], 3rd [17:18]
Kristen Wall [West Morris Central], 26th [18:44]
Catherine Feeney [Wayne Valley], 32nd [20:40]
1989
Monal Chokshi [Bridgewater-Raritan], 24th [19:01]
1990
Monal Chokshi [Bridgewater-Raritan] 18:08.0
1991
Monal Chokshi [Bridgewater-Raritan], 24th [19:00]
1992
None
1993
None
1994
None
1995
Autumn Fogg [Hunterdon Central], 12th [18:04]
1996
Dana Satir [Ramsey], 31st [20:28]
1997
None
1998
Cate Guiney [Middletown South], 7th [18:10]
Erin Donohue [Haddonfield], 17th [18:36]
Cheryl Bauer [Morris Hills], 32nd [22:05]
1999
None
2000
None
2001
Lindsay Van Alstine [Hawthorne Christian], 27th [18:16]
Erin Donohue [Haddonfield], 17th [18:36]
2002
Katy Trotter [Red Bank Regional], 2nd [17:43]
2003
Jen Clausen [Jackson], 21st [18:27]
Brittany Sedberry [Ocean City], 30th [19:23]
2004
Brittany Sedberry [Ocean City], 37th [19:45]
2005
Danielle Tauro [Southern Regional], 6th [17:41]
Briana Jackucewicz [Colts Neck], 37th [18:46]
2006
Ashley Higginson [Colts Neck], 22nd [18:40]
2007
Chelsea Ley [Kingsway], 18th [18:04]
Katie McCafferty [Oak Knoll], 28th [18:36]
2008
Chelsea Ley [Kingsway], 8th [17:49]
Laura Vigilante [West Morris Mendham], 16th [18:14]
Melanie Thompson [Voorhees], 17th [18:18]
Katie Kellner [West Windsor-Plainsboro], 27th [18:34]
2009
Chelsea Ley [Kingsway], 7th [17:37]
Marielle Hall [Haddonfield], 18th [18:05]
2010
Megan Venables [Highland Regional], 5th [17:35]
Megan Lacy [Cherokee], 24th [18:17]
Caroline Kellner [West Windsor-Plainsboro South], 37th [18:39]
2011
Holly Bischof [Bishop Eustace], 28th [18:18]
Caroline Kellner [West Windsor-Plainsboro South], 36th [18:33]
2012
Megan Curham [Villa Walsh Academy], 14th [17:56]
Marisa Ruskan [Bridgewater-Raritan], 18th [18:04]
Mackenzie Barry [West Morris Mendham], 27th [18:21]
2013
Briana Gess [Haddonfield], 13th [17:52]
2014
Eve Glassergreen [North Hunterdon], 34th [19:16]
2015
Alyssa Aldridge [Mainland Reg,], 23rd [18:20]
Briana Gess [Haddonfield], 29th [18:25]
2016
Alyssa Aldridge [Mainland Reg.], 13th [17:55]
2017
Abby Loveys [Randolph], 33rd [18:59]
2018
Abby Loveys [Randolph], 11th [17:48]
Nicole Vanasse [Pingry], 32nd [18:54]
2019
Nicole Vanasse [Pingry]

South Jersey natives Madison Hart, Sha’Lynn Clarke, Emily Rooney record season-opening wins for Rowan at Diplomat Open!!!!!

Junior Madison Hart of Burlington, freshman Sha’Lynn Clarke of Glassboro and freshman Emily Rooney of Cinnaminson each scored wins for the Rowan women’s track team Saturday at the season-opening Diplomat Open.

Hart, who graduate from Notre Dame High School in Lawrenceville, won the 400, Clarke the 800 and Rooney the 1,000 at Franklin & Marsyall’s Schnader Fieldhouse in Lancaster, Pa.

Hart won the 400-meter dash in 1:02.37 over Millersville freshman Lyric Williams, who was second in 1:03.04. Hart was Mid-Atlantic Conference runner-up last winter with an indoor-PR 59.87 at Widener as a freshman at Misericordia University in Dallas, Pa., outside Scranton. She has an outdoor PR of 58.73 from the outdoor Mid-Atlantic meet at Lehigh’s Rauch Fieldhouse.

In her collegiate debut and also her first lifetime indoor race, Clarke won the 800 in a near-PR 2:24.68 by nearly two seconds over Franklin & Marshall freshman Sydney Dzenutis, who ran 2:26.96. Clarke has a PR of 2:24.27 from Group 1 sectionals last spring.

Rooney won the 1,000-meter run in 3:16.54 by nearly two seconds over Lebanon Valley sophomore Julia Resele. It was her first college race and also her first lifetime attempt at the 1,000-meter distance.

Kutztown teammates Stanley Green of Holy Cross & Trey Henry of Egg Harbor get season off to fast start at Lehigh!!!

Kutztown teammates senior Stanley Green from Holy Cross and freshman Trey Henry of Egg Harbor Township opened the indoor season with strong sprint performances Saturday at the Lehigh Fast Times Before Finals Invite.

Green and Henry placed 2nd and 3rd in the 60-meter dash, Green in 7.02 and Henry in 7.08. Henry went into the final with only the 6th-fastest qualifying time at 7.17. Green ran 7.05 in the trials. Zachary DeLone of Lehigh won the final in 6.99.

Henry moved into the No. 7 spot on the all-time Kutztown performance list in the 60-meter dash at 7.08, but he’s only 6-100ths of a second out of the No. 4 spot. Green is already No. 2 in school history with his 6.93 from the PSAC Championships at Edinboro last year.

Kareef Wallace set the school record of 6.92 in 2005.

Green also placed 4th in the long jump with a 21-8. His wind-legal long jump PR is 22-5 1/2 from a home meet this past February. He has a wind-aided 22-10 from last year’s outdoor PSAC meet.

 

 

Monmouth runners from South Jersey go 1-2 with PRs in 500-meter dash at season-opener!!!!!

The BCSL Liberty Division went 1-2 in the 500-meter dash Saturday at the Monmouth MAC Classic in West Long Branch.

Monmouth sophomore Jalen Jones from Burlington Township won the 500 with a personal-best 1:05.68, and Monmouth freshman Micah Wood was second in 1:06.81 at the OceanFirst Bank Center on Monmouth’s campus.

Jones’ previous PR was 1:06.94 at the same meet last year. Wood had never run a 500 previously.

Jones has a 400 PR of 48.84 from the state Group 3 meet in the spring of 2018. Wood ran 50.93 at last year’s BCSL meet.

 

Seneca grad Susann Foley opens Stockton career with a high jump PR and win at Lehigh Fast Times!!!!!

Susann Foley, a Seneca graduate now at Stockton, set a high jump PR of 5-5 Saturday when she won the high jump at the Lehigh Fast Times Before Finals season-opener.

Foley entered the competition at 4-11 and cleared on her first attempt. She cleared 5-1 on her second try and 5-3 on her third before getting over the bar on her third and final attempt at 5-5. She missed three attempts at 5-6.

Stockton’s web site lists the indoor school record as 5-6 in 2008 by Lisa Shepherd, an Oakcrest graduate. But

But the results of the 2008 NCAA indoor championships at Ohio Northern University in Ada, Ohio, list Shepherd as clearing 5-6 1/2 and placing second, so we’ll go with 5-6 1/2 as the school record.

At Seneca, Foley had PRs of 5-2 both indoors and outdoors. She was the Burlington County Open champ as a junior in the spring of 2017 and also won the South Jersey Group 1 sectional title indoors.

Foley spent last year at Ithaca, where she cleared 5-3 3/4 indoors and 5-3 outdoors.

Mainland’s Kevin Antczak continue historic season, runs 15:34 at Nike Cross Nationals

Mainland senior Kevin Antczak put together another tremendous race Saturday, placing 24th out of more than 200 of the top XC runners in the country in the Nike Cross Nationals.

Antczak, who qualified as an at-large runner based on his performance at Foot Locker Regionals, ran 15:34.8 on the 5,000-meter course at Glendoveer Country Club in Portland, Ore.

All four New Jersey entrants ran 15:46 or faster, which is remarkable. Liam Murphy of Allentown was 8th in 15:12, Jackson Braddock of Southern Regional was 29th in 15:37 and Jack Jennings of Mendham placed 44th in 15:46.

Antczak’s time is 4th-fastest ever by a New Jersey runner since NXN moved from Portland Meadows in 2015. He moved ahead of Aaron Groff of Cherry Hill East as the fastest South Jersey runner ever at Glendoveer:

15:12 … Liam Murphy [Allentown], 2019
15:20 … Jack Stanley [Mendham], 2018
15:30 … Blaise Ferro [CBA], 2015
15:34 … Kevin Antczak [Mainland Regional], 2019
15:37 … Jackson Braddock [Southern Regional], 2019
15:42 … Tim Bason [West Windsor-Plainsboro South], 2015
15:46 … Jack Jennings [Mendham], 2019
15:47 … Nikhil Pulimood [West Windsor-Plainsboro South], 2014
15:47 … Brian Hill [CBA], 2017
15:48 … Aaron Groff [Cherry Hill East], 2015
15:50 … Craig Corti [Wallkill Valley], 2014
15:53 … Luke Reid [CBA], 2017
15:58 … John McGovern [Somerville], 2018

Murphy and Antczak went 1-2 at the Meet of Champions. Murphy, Antczak and Jennings went 3-4-5 at Foot Locker Northeast.

Antczak, Murphy and Jennings will all race at Foot Locker Nationals in San Diego on Saturday.

Haddonfield’s Zach Murray runs all-time #8 400-meter dash in Marquette indoor track history!!!!!

Marquette freshman Zach Murray, a Haddonfield graduate, ran an indoor PR 49.00 Friday in his collegiate track debut.

Murray won his section of the 400-meter dash at the Blue & Gold Invitationalat Notre Dame in South Bend, Ind., and finished 4th overall.

At Haddonfield, Murray had an indoor 400 PR of 49.24, which he actually ran in his last indoor meet, placing 4th in the emerging elite race at the New Balance Nationals at the Armory in March.

Murray broke 49 twice outdoors with a 48.45 to win the state Group 2 race and a 48.11 for 3rd in the Meet of Champions.

That 49.00 is No. 8 in Marquette indoor track history and fastest in eight years, since Kyle Winter ran a school record 48.30 in March of 2012, also at Notre Dame.

So one race into his college career, Murray is only 7-10ths of a second off Marquette’s school record.

Murray also split 48.6 on the second leg of Marquette’s winning 1,600-meter relay team, which ran 3:16.96. That’s No. 5 in school history.