A look at every South Jersey athlete that won a state title this weekend!!!!!

Group 1
Dallas Hohney [Glassboro], 400-Meter Dash [49.32]
Scott Hubbard [Audubon], 800-Meter Run [1:56.15]
Scott Hubbard [Audubon], 1,600-Meter Run [4:17.54]
Glassboro [**Byrsheen Ferguson, Ralph McBride, Jonathan Sutton, **Caron Wright], 400-Meter Relay [43.64]
Audubon [Connor Bilotta, **Amauri Pimentel, Aaryn Myers, *William Lindemuth], 1,600-Meter Relay [3:26.65]
*Jamile Gantt [Paulsboro], High Jump [6-8 ¼]
*Janier Armsteod [Penns Grove], Discus [158-0]

Group 2
Seth Clevenger [Haddonfield], 1,600-Meter Run [4:11.90]
Seth Clevenger [Haddonfield], 3,200-Meter Run [9:08.92]
Willingboro [Miles Allen, **Jackson Murry, **Rae-Jaun Gayle, Jaylen Young], 400-Meter Relay [42.70]
Anais Hughes [Willingboro], 110-Meter Hurdles [14.29]
Anais Hughes [Willingboro], High Jump [6-4]
C.J. Johnson [Willingboro], Shot Put [56-11 ¾]

Group 3
James Burrus [Moorestown], 100-Meter Dash [10.58]
*Premier Wynn [Pennsauken], 400-Meter Dash [47.86]
Andrew Littlehales [Delsea], 1,600-Meter Run [4:17.71]
Andrew Littlehales [Delsea], 3,200-Meter Run [9:12.75]
*Bryce Tucker [Pennsauken], 110-Meter Hurdles [14.42]
*Bryce Tucker [Pennsauken], 400-Meter Hurdles [53.82]
Pennsauken [], 400-Meter Relay [42.63]
Pennsauken [], 1,600-Meter Relay [3:22.48]
Enrico Barnett [Delsea], High Jump [6-4]
Jaden Johnson [Timber Creek], Triple Jump [47-7 ½]
Austin Hudak [Hammonton], Javelin [194-0]
Jason Nwosu [Delsea], Shot Put [63-2 ½]

Group 4
Evan Corcoran [Kingsway], 100-Meter Dash [10.71]
Evan Corcoran [Kingsway], 200-Meter Dash [21.62]
Kyle Rakitis [Kingsway], 1,600-Meter Run [4:09.12]
Dillon Page [Cherry Hill East], High Jump [6-8]

Parochial A
None

Parochial B
Elijah Steward [Holy Spirit], 400-Meter Dash [50.11]
Holy Spirit [Not available], 400-Meter Relay [44.72]
Holy Spirit [Not available], 1,600-Meter Relay [3:32.49]
James Kane [Wildwood Catholic], Javelin [147-1]

GIRLS
Group 1

Arianna Sharpe [Clayton], 100-Meter Dash [11.99]
Arianna Sharpe [Clayton], 200-Meter Dash [24.70]
Arianna Sharpe [Clayton], 400-Meter Dash [54.30]
*Ny’era Hand-Brooks [Burlington City], 100-Meter Hurdles [15.06]
Amirah Sharpe [Clayton], 400-Meter Hurdles [1:02.29]
Clayton [Amirah Sharpe, Arianna Sharpe, Ariel Sharpe, ***Leila Ortiz], 1,600-Meter Relay [3:50.41]
**Alanna Woolfolk [Clayton], High Jump [5-7]
Kaitlyn Smith [Gateway], Pole Vault [10-0]
Catriona Galvin [Pitman], Discus 126-3

Group 2
Haddonfield [**Riley Slootsky, **Ava Thomas, **Sarah Fetter, *Maya Carey], 3,200-Meter Relay [9:28.05]
*Jenovia Logan [Sterling], High Jump [5-4]

Group 3
Jaia James [Winslow Twp.], 100-Meter Dash [11.94]
Jaia James [Winslow Twp.], 200-Meter Dash [25.05]
Timber Creek [**Chloe Jones, ***Ryan Jennings, **Naylah Jones, ***Adiat Olaogun-Dickson], 1,600-Meter Run [3:55.21]

Group 4
Nicole Clifford [Cherokee], 800-Meter Run [2:11.12]
Nicole Clifford [Cherokee], 3,200-Meter Run [10:45.24]
Rancocas Valley [], 400-Meter Relay [48.65]
Cherokee [**Nicole Edelman, Isabella Kadar, *Kelsey Niglio, **Kerry O’Day], 3,200-Meter Relay [9:27.76]
*Ciara Demarest [Williamstown], Discus [130-11]
*Leah Howard [Millville], Javelin [148-2]

Parochial A
None

Parochial B
Morgan Keil [Holy Spirit], Discus [119-4]
Sophia Schoenborn [Bishop Eustace], Javelin [114-4]

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s