South Jersey has produced 428 Meet of Champions winners since the inception of the boys meet in 1969 and the addition of the girls meet in 1974.
That includes 243 boys winners in 54 boys meets (there was no meet in 2020), or 4 ½ winners per year, and 185 winners in 49 girls meets, or just under four winners per year.
The first boys winners were Vineland’s Levin Handy in the 440, Rancocas Valley’s Al Rich in the 120-yard hurdles and Salem’s Howard Bell in the 180-yard hurdles, all in the inaugural 1969 meet on a rainy Saturday at Highland Park High School.
South Jersey didn’t produce any winners at the initial girls meet at Rutgers University Stadium in Piscataway in 1974 – the best finish was from Woodbury’s Vonnie Coker, who placed 2nd in the 100-yard dash in 11.2, behind only Glen Rock’s Vanessa Hughley. A year later, Coker became South Jersey’s 1st winner in the girls Meet of Champions back at Rutgers when she won the 100 in 11.1.
A huge and talented South Jersey contingent will certainly add to that total of 243 Meet of Champions winners at the 55th annual Meet of Champions Wednesday at Pennsauken’s beautiful new facility.
Here’s a look at all 243 Meet of Champions winners from South Jersey so far! (As always, if you see anybody missing or any kind of error, please let me know in the comment section! Thanks!)
Boys
100-METER DASH
Rich Still [Haddon Heights], 1970 [9.9y,h]
Carl Lewis [Willingboro], 1979 [10.5h]
Dennis Mitchell [Edgewood], 1983 [10.2h]
Kenny Reynolds [Willingboro], 1985 [10.8h]
Kenny Reynolds [Willingboro], 1986 [10.77]
Don Brooks [Pleasantville], 1988 [10.74]
Bobby Orro [Pemberton], 1993 [10.66]
Robert Hargrove [Vineland], 1996 [10.81]
John Stone [Mainland Reg.], 1997 [10.69]
Tim Athill [Pleasantville], 1998 [10.68]
Cameron Atkinson [West Deptford], 1999 [10.80]
Jamar Ervin [Camden], 2000 [10.35]
Todd Dutch [Washington Twp.], 2002 [10.55]
James Townsend [Holy Cross], 2003 [10.45]
Bruce Owens [Deptford], 2004 [10.66]
Jamil Benjamin [Cumberland Reg.], 2006 [10.80]
Robert Page [Kingsway], 2008 [10.76]
Teejay Johnson [Egg Harbor Twp.], 2009 [10.67]
Damiere Byrd [Timber Creek], 2011 [10.41]
Fabian Santiago [Oakcrest], 2012 [10.59]
Jonathan Taylor [Salem], 2016 [10.76]
Jonathan Taylor [Salem], 2017 [10.64]
Malachi James [Willingboro], 2022 [10.54]
200-METER DASH
Rich Still [Haddon Heights], 1971 [21.0y,h,s]
Jeff Thornton [Woodbury], 1974 [22.0y, h]
Kevin Holloway [Palmyra], 1975 [21.4y, h]
Dennis Mitchell [Edgewood], 1983 [20.7h]
David Jackson [Woodrow Wilson], 1984 [21.2]
Leon Brown [Ocean City], 1986 [21.76]
Curtis McIntyre [Bridgeton], 1992 [21.47]
Steve Harper [Atlantic City], 1993 [21.77]
Brondon Jenkins [Delran], 1994 [21.46]
Robert Hargrove [Vineland], 1996 [21.53]
John Stone [Mainland Reg.], 1997 [21.59]
Nick Brown [Bridgeton], 1999 [21.69]
Rueben McCoy [Winslow Twp.], 2004 [21.51]
A.J. Bunton [West Deptford], 2006 ]21.53]
Sabli Gonnet [Eastern], 2007 [21.46]
Fabian Santiago [Oakcrest], 2012 [21.52]
Sterling Pierce [Rancocas Valley], 2015 [21.79]
Martin Booker [Pennsauken], 2017 [21.57]
Antonio Tarantino [Paul VI], 2018 [21.25]
Malachi James [Willingboro], 2022 [21.73]
400-METER DASH
Levin Handy [Vineland], 1969 [49.0y, h]
Bill Tyler [Kennedy], 1976 [48.4y, h]
Dennis Mitchell [Edgewood], 1984 [46.5]
Lamont Smith [Willingboro], 1990 [47.78]
Lamont Smith [Willingboro], 1991 [46.62]
Curtis McIntyre [Bridgeton], 1992 [47.71]
Barry Douglas [Willingboro], 1993 [48.12]
Royce Reed [Bridgeotn], 1994 [47.75]
Rob Gary [Lenape], 1998 [47.85]
Reuben McCoy [Winslow Twp.], 2004 [47.42]
Antonio Abney [Willingboro], 2007 [47.35]
Jamaad Muse [Timber Creek], 2014 [47.07]
Brandon Outlaw [Moorestown], 2017 [47.05]
Sincere Rhea [St. Augustine], 2019 [47.89]
800-METER RUN
Greg Honsby [Rancocas Valley], 1974 [1:54.7y,h]
Tavo Rivera [Pemberton], 1977 [1:55.0y,h]
Rich Caton [Woodbury], 1978 [1:53.2y,h]
Ed Kelly [Camden Catholic], 1989 [1:54.1h]
Ron Braxton [Highland], 1992 [1:53.94]
Fred Sharpe [Paulsboro], 1997 [1:53.40]
Joe Lewis [Pleasantville], 1998 [1:53.61]
Robert Edwards [Bridgeton], 2002 [1:53.85]
John Richardson [Ocean City], 2003 [1:51.62]
Rob Novak [Bordentown], 2005 [1:50.36]
Isaac Clark [Pleasantville], 2013 [1:50.12]
Ishmael Muhammad [Oakcrest], 2014 [1:48.52]
1,600-METER RUN
Dan Gough [Haddonfield], 1987 [4:16.4h]
Jason DiJoseph [Paul VI], 1988 [4:13.5h]
Mark Sivieri [St. Augustine], 1990 [4:15.19]
Marc Pelerin [Cherokee], 2002 [4:12.74]
John Richardson [Ocean City], 2003 [4:09.20]
Jimmy Wyner [Mainland Reg.], 2004 [4:11.49]
Brett Johnson [Ocean City], 2008 [4:09.03]
Kyle Rakitis [Kingsway], 2021 [4:08.58]
Kyle Rakitis [Kingsway], 2022 [4:14.30]
3,200-METER RUN
Marty Ludwikowski [Cherry Hill West], 1975 [9:10.8] [two miles]
Jerry Andrews [Highland], 1979 [9:06.2] [two miles]
Ron Faith [Paul VI], 1986 [9:07.6h]
Jason DiJoseph [Paul VI], 1987 [8:59.6h]
Albert Donawa [Camden], 1990 [9:13.07]
Murad Campbell [Overbrook], 1997 [9:15.66]
Murad Campbell [Overbrook], 1998 [9:07.10]
Murad Campbell [Overbrook], 1999 [8:58.71]
Mike Myers [Eastern], 2000 [9:23.44]
Luke Petela [Haddon Twp.], 2015 [8:58.32]
Seth Clevenger [Haddonfield], 2022 [9:07.10]
110-METER HURDLES
Al Rich [Rancocas Valley], 1969 [15.0y,h]
Keith Curtis [Camden], 1975 [14.0y,h]
Dave Still [Pennsauken], 1977 [13.8y,h]
Jon Dickey [Penns Grove], 1985 [14.0h]
Gerard Reynolds [Willingboro], 1989 [14.00]
Gerard Reynolds [Willingboro], 1990 [13.59]
Vince Rawlins [Easern], 1992 [14.04]
Desmond Powell [Oakcrest], 1994 [14.08]
Sultan Tucker [Delsea], 1995 [13.91]
Nate Harley [Pleasantville], 1996 [13.76]
Danyne Brown [Camden], 1999 [13.63]
Will Brown [Palmyra], 2006 [14.13]
Edwin Alston [Winslow Twp.], 2015 [13.90]
400-METER HURDLES
Howard Bell [Salem], 1969 [20.0] [180-yard hurdles]
Martin Booker [Camden], 1981[52.2]
Devon Patton [Willingboro], 1990 [52.89]
Dan Morris [Rancocas Valley], 1991 [53.48]
Vince Rawlins [Eastern], 1992 [52.16]
Royce Reed [Bridgeton], 1995 [52.56]
Fred Sharpe [Paulsboro], 1997 [51.62]
Devon Matthews [Pleasantville], 1999 [53.02]
Mike Bolling [Willingboro], 2000 [53.60]
Dwight Ruff [Camden], 2001 [51.14]
Maurice Young [Camden], 2002 [53.17]
Reuben McCoy [Winslow Twp.], 2004 [51.39]
Demetrius Rooks [Absegami], 2008 [53.31]
Devon Carter [Washington Twp.], 2010 [53.16]
Bryce Tucker [Pennsauken], 2021 [52.17]
Bryce Tucker [Pennsauken], 2022 [53.57]
Bryce Tucker [Pennsauken], 2021 [50.96]
400-METER RELAY
Delsea, 2010 [42.22]
Oakcrest, 2011 [41.83]
Oakcrest, 2012 [42.09]
Timber Creek, 2013 [41.50]
Timber Creek, 2014 [41.45]
Rancocas Valley, 2015 [42.03]
Pennsauken, 2016 [41.85]
Deptford, 2018 [41.47]
Rancocas Valley, 2021 [41.99]
1,600-METER RELAY
Willingboro, 1982 [3:15.0h]
Woodrow Wilson, 1984 [3:15.5h]
Edgewood, 1985 [3:14.4h]
Willingboro, 1990 [3:17.85]
Willingboro, 1993 [3:16.37]
Willingboro, 1994 [3:18.48]
Woodrow Wilson, 1995 [3:16.29]
Woodrow Wilson, 1996 [3:14.99]
Camden, 1999 [3:15.83]
Lenape, 2000 [3:15.00]
Willingboro, 2001 [3:12.44]
Winslow Township, 2002 [3:12.27]
Winslow Township, 2003 [3:10.70]
Camden, 2004 [3:16.46]
Camden, 2005 [3:13.50]
Willlingboro, 2006 [3:18.50]
Absegami, 2008 [3:15.77]
Pennsauken, 2023 [3:15.81]
3,200-METER RELAY
Vineland, 2012 [7:48.25]
Kingsway, 2013 [7:48.16]
Delsea, 2018 [7:46.28]
Cherokee, 2022 [7:54.34]
Cherokee, 2023 [7:41.17]
HIGH JUMP
Damon Julian [Edgewood], 1984 [6-8]
Terry Ferguson [Cherry Hill West], 1986 [6-8]
Terry Ferguson [Cherry Hill West], 1987 [6-10]
Demetrius Cope [Burlington City], 1988 [6-6]
Dwayne Robinson [Bridgeton], 1991 [6-8]
Dwayne Robinson [Bridgeton], 1992 [6-10]
Jarrett Carr [Pennsauken], 1994 [6-10]
Robert Jordan [Millville], 1998 [7-0]
Robert Jordan [Millville], 1999 [7-2]
Paul Klemic [Mainland Reg.], 2000 [7-2]
Todd Lowber [Delran], 2001 [6-8]
Mike Morrison [Willingboro], 2002 [7-0]
Mike Morrison [Willingboro], 2003 [7-0]
David Jefferson [Oakcrest], 2012 [6-6]
*Devin Bradham [Williamstown], 2015 [6-10]
*Marquese Bell [Bridgeton], 6-10
Dillon Page [Cherry Hill East], 2021 [6-6]
LONG JUMP
Greg Filipek [Triton], 1976 [22-4 ¾]
Keith Washington [Woodbury], 1978 [23-6]
Carl Lewis [Willingboro], 1979 [23-6 ½]
Reggie Kelley [Schalick], 1981 [23-2]
Isaac Samuels [Kennedy], 1982 [24-2]
Isaac Samuels [Kennedy], 1983 [24-8]
Kerry Vivett [Edgewood], 1985 [23-11 ¾]
Charles Armistead [Schalick], 1986 [23-0 ½]
Terrance Sorrell [Salem], 1988 [23-2 ½]
Gerard Reynolds [Willingboro], 1989 [24-0]
Gerard Reynolds [Willingboro], 1990 [23-5 ½]
Preston Beckley [Eastern], 1993 [23-11]
William Spearman [Woodrow Wilson], 1995 [23-4 ¼]
William Spearman [Woodrow Wilson], 1996 [25-0]
Robert Jordan [Millville], 1998 [22-10]
Nick Brown [Bridgeton], 1999 [23-0 ½]
Chris Gillis [Pennsauken], 2000 [22-11 ¼]
Steve Cirino [Buena], 2001 [22-6 ½]
Anthony Miles [Winslow Twp.], 2002 [24-11 ¼]
Anthony Miles [Winslow Twp.], 2003 [24-3 ¼]
Stevenson Cajuste [Egg Harbor Twp.], 2008 [23-3 ¼]
Anthony Averett [Woodbury], 2011 [23-0 ¾]
Anthony Averett [Woodbury], 2012 [22-10 ¼]
Antwan Dickerson [Pennsauken], 2013 [23-2 ¾]
Mikhail Micheaux [Eastern], 2014 [24-3]
TRIPLE JUMP
Josh Butler [Delsea], 2006 [48-0]
Evan Chance [Glassboro], 2009 [47-7 ½]
Dominique Irons [Haddon Heights], 2011 [48-4]
Dominique Irons [Haddon Heights], 2013 [48-10]
Khaliel Burnett [Delsea], 2017 [48-9 ½]
Khaliel Burnett [Delsea], 2018 [48-2 ¼]
Floyd Whitaker [Highland], 2021 [49-7]
POLE VAULT
Mark Murphy [Haddonfield], 1984 [14-6]
Mark Murphy [Haddonfield], 1985 [15-0]
Marv Forchion [Willingboro], 1986 [14-6]
Jason King [Lenape], 1993 [15-4]
Josh Moline [Gateway], 2000 [14-6]
Michael Hulme [Eastern], 2003 [15-0]
Devon Purves [Haddonfield], 2006 [15-0]
Dan Batdorf [West Deptford], 2007 [14-6]
Jarrod Brovero [Delsea], 2016 [14-6]
SHOT PUT
Chris Robinson [Penns Grove], 1990 [64-4 ½]
Ray Wilks [Bridgeton], 1994 [60-7]
Ray Wilks [Bridgeton], 1995 [64-5]
Ron Dayne [Overbrook], 1996 [63-10 ¼]
Chris Pressley [Woodbury], 2003 [59-7 ¾]
Ell Ash [Willingboro], 2004 [59-8 ½]
Josh Awotunde [Delsea], 2013 [61-1]
Lucciano Pizarro [Cherokee], 2019 [60-11]
DISCUS
Jim Stites [Millville], 1970 [178-0]
Ken Manahan [Deptford], 1976 [179-10]
Rich Lewis [Williamstown], 1984 [169-11]
Russ Willett [Penns Grove], 1985 [175-10]
Russ Willett [Penns Grove], 1986 [185-9]
Dave Dixon [Mainland Reg.], 1987 [169-7]
Greg Hardy [Kennedy], 1988 [169-2]
Jason Winrow [Cumberland Reg.], 1989 [181-10]
Ron Dayne [Overbrook], 1995 [201-0]
Ron Dayne [Overbrook], 1996 [215-3]
Braheme Days Jr. [Bridgeton], 2013 [199-6]
Nick Pulli [West Deptford], 2014 [174-5]
Kamron Kobolak [Cinnaminson], 2018 [185-6]
JAVELIN
Fred DePalma [Penns Grove], 1970 [204-10]
Sal Fiorentino [Washington Twp.], 1974 [204-1]
Mike Coffey [Moorestown], 1975 [209-6]
Eric Schoenborn [Holy Cross], 1985 [217-0]
Vince Labosky [Holy Cross], 1986 [223-10]
Steve Kiessling [Holy Cross], 1989 [202-3]
Carnelius Cruz [Oakcrest], 1994 [211-5]
Royce Reed [Bridgeton], 1995 [218-3]
Jason Cowden [Rancocas Valley], 1999 [202-8]
Chris Mirabelli [Holy Cross], 2013 [214-6]
Curtis Thompson [Florence], 2014 [224-10]
Cade Antonucci [Holy Spirit], 2016 [205-8]
Cade Antonucci [Holy Spirit], 2017 [220-11]
Nick Mirabelli [Rancocas Valley], 2018 [227-10]
Girls
100-METER DASH
Vonnie Coker [Woodbury], 1975 [11.1y,h]
Sharon Johnson [Haddon Heights], 1976 [11.0y,h]
Lori Lewis [Woodbury], 1977 [11.1y,h]
Michele Glover [Pennsauken], 1978 [10.7y,h]
Pat Dunlap [Camden], 1979 [11.5y,h]
Michele Glover [Willingboro], 1980 [11.6y,h]
Michele Glover [Pennsauken], 1981 [11.5y,h]
Denise Mitchell [Edgewood], 1982 [12.2y,h]
Denise Liles [Kingsway], 1984 [11.9y,h]
Andrea Conaway [Bordentown], 1985 [12.1y,h]
Denise Liles [Kingsway], 1986 [11.9y,h]
Dana Burnett [Williamstown], 1996 [11.85]
Amandi Rhett [Moorestown], 2000 [11.61]
Jamillah Nock [Woodrow Wilson], 2004 [11.96]
English Gardner [Eastern], 2007 [11.62]
English Gardner [Eastern], 2008 [11.88]
Annie Johnson [Shawnee], 2012 [11.82]
Torie Robinson [Winslow Twp.], 2014 [11.73]
Bria Mack [Williamstown], 2016 [11.87]
Bria Mack [Williamstown], 2017 [11.77]
Dennisha Page [Woodrow Wilson], 2019 [11.86]
Naylah Jones [Timber Creek], 2023 [11.73]
200-METER DASH
Lori Lewis [Woodbury], 1977 [25.1y,h]
Lori Lewis [Woodbury], 1978 [24.0y,h]
Pat Dunlap [Camden], 1979 [23.7y,h]
Michelle Glover [Willingboro], 1980 [24.4h]
Michelle Glover [Willingboro], 1981 [23.8h]
Denise Mitchell [Edgewood], 1982 [24.4h]
Denise Liles [Kingsway], 1984 [24.4h]
Andrea Conaway [Bordentown], 1985 [25.0h]
Denise Liles [Kingsway], 1986 [24.40]
Nichole Hill [Oakcrest], 1996 [24.71]
Amandi Rhett [Moorestown], 2000 [24.03]
Krystal Cantey [Winslow Twp.], 2005 [24.19]
English Gardner [Eastern], 2008 [24.34]
Annie Johnson [Shawnee], 2012 [24.55]
Shakirah Dancy [Winslow Twp.], 2016 [24.28]
Shakirah Dancy [Winslow Twp.], 2017 [24.14]
Lauren Princz [Egg Harbor Twp.], 2018 [23.90]
Dennisha Page [Woodrow Wilson], 2019 [23.66]
Lauren Princz [Egg Harbor Twp.], 2021 [24.22]
400-METER DASH
Loretta Thompson [Camden], 1980 [55.2h]
Nichole Bartley [Highland], 1992 [55.11]
Dana Burnett [Williamstown], 1996 [55.20]
Nadia Davy [Bridgeton], 1999 [54.70]
Okechi Ogbuokiri [Willingboro], 2002 [54.76]
Okechi Ogbuokiri [Willingboro], 2003 [54.19]
Michelle Brown [Seneca], 2008 [54.14]
Michelle Brown [Seneca], 2009 [53.72]
Michelle Brown [Seneca], 2010 [55.52]
Sianni Wynn [Pennsauken], 2023 [54.56]
800-METER RUN
Monica Olkowski [Cherokee], 1989 [2:14.27]
Monica Olkowski [Cherokee], 1990 [2:12.09]
Krista Ferrera [Vineland], 1991 [2:10.86]
Lauren McHale [Ocean City], 1998 [2:12.77]
Katrina Sye [Buena], 1999 [2:11.82]
Kadence Dumas [Eastern], 2023 [2:10.44]
1,600-METER RUN
Michelle Rowen [Washington Twp.], 1981 [4:28.8h] [1,500-meter run]
Michelle Rowen [Washington Twp.], 1982 [4:49.3h]
Kari Vigerstol [Holy Cross], 1993 [5:00.85]
Megan Hartman [Ocean City], 1994 [4:54.71]
Erin Donohue [Haddonfield], 1999 [4:55.04]
Erin Donohue [Haddonfield], 2000 [4:50.07]
Erin Donohue [Haddonfield], 2001 [4:53.57]
Briana Gess [Haddonfield], 2014 [4:45.97]
Briana Gess [Haddonfield], 2015 [4:48.05]
Briana Gess [Haddonfield], 2016 [4:50.09]
Rachel Vick [Kingsway], 2017 [4:52.69]
3,200-METER RUN
Michelle Rowen [Washington Twp.], 1983 [10:20.6h]
Erin Donohue [Haddonfield], 1998 [10:43.71]
Erin Donohue [Haddonfield], 2000 [10:43.14]
Erin Donohue [Haddonfield], 2001 [10:49.32]
Brittany Sedberry [Ocean City], 2004 [10:44.23]
Katie Van Horn [Triton], 2005 [10:44.13]
Chelsea Ley [Kingsway], 2009 [10:19.31]
Megan Venables [Highland], 2010 [10:37.49]
Ava Thomas [Haddonfield], 2023 [10:44.34]
100-METER HURDLES
Darlene Grant [Overbrook], 1979 [13.5y,h]
Carol Lewis [Willingboro], 1980 [14.1h]
Carol Lewis [Willingboro], 1981 [14.0h]
Zonya Cross [Edgewood], 1983 [13.9h]
Arnita Green [Delsea], 1989 [14.63]
Nichole Belcher [Woodrow Wilson], 1991 [14.34]
Nichole Belcher [Woodrow Wilson], 1992 [14.26]
Helen Wilks [Bridgeton], 1994 [14.45]
Sherese Price [Pleasantville], 1998 [13.85]
Yvette Murray [Edgewood], 1999 [14.13]
Nia Ali [Pleasantville], 2006 [13.78]
Ste’yce McNeil [Winslow Twp.], 2011 [14.23]
Keisha Williams [Camden], 2015 [14.44]
Lenaami Morton [Camden], 2017 [13.84]
400-METER HURDLES
Tonya Lee [Rancocas Valley], 1988 [59.03]
Arnita Green [Delsea], 1989 [1:03.07]
Eusheka Bartley [Highland], 1991 [1:02.56]
Eusheka Bartley [Highland], 1992 [1:01.17]
Mandie Dulin [Shawnee], 1996 [1:00.10]
Mandie Dulin [Shawnee], 1997 [59.56]
Pam Richardson [Edgewood], 2001 [1:00.73]
Krystal Cantey [Winslow Twp.], 2003 [1:00.74]
Ashley Woodards [Delsea], 2011 [1:02.59]
Helena Leyrer [Buena], 2012 [1:00.26]
Torie Robinson [Winslow Twp.], 2013 [59.56]
Arianna Smith [Pennsville], 2019 [1:00.13]
400-METER RELAY
Camden, 1978 [47.4y,h]
Willingboro, 1980 [47.1y,h]
Winslow Twp., 2013 [47.27]
Winslow Twp., 2016 [47.40]
Rancocas Valley, 2022 [49.86]
Timber Creek, 2023 [46.89]
1,600-METER RELAY
Willingboro, 1993 [3:52.06]
Willingboro, 1994 [3:51.46]
Camden, 1995 [3:48.22]
Willingboro, 1998 [3:53.46]
Washington Twp., 1999 [3:50.74]
Willingboro, 2000 [3:51.61]
Winslow Twp., 2001 [3:50.21]
Winslow Twp., 2002 [3:50.44]
Camden, 2006 [3:47.35]
Lenape, 2012 [3:51.43]
Winslow Twp., 2017 [3:47.41]
Winslow Twp., 2018 [3:46.67]
Rancocas Valley, 2019 [3:49.31]
Timber Creek, 2023 [3:46.38]
3,200-METER RELAY
Lenape, 2011 [9:18.71]
Haddonfield, 2021 [9:10.24]
Cherokee, 2022 [9:25.70]
HIGH JUMP
Erin Halpin [Cherry Hill East], 1987 [5-8]
Kim Stoll [Holy Spirit], 1993 [5-8]
Brooke Minor [Woodbury], 2001 [5-8]
Briana Gray [Haddon Heights], 2005 [5-6]
Anna Cook [Florence], 2006 [5-10]
Priscilla Frederick [Paul VI], 2007 [5-8]
Tierra Hooker [Timber Creek], 2019 [5-10]
Alanna Woolfolk [Delsea], 5-6
Alanna Woolfolk [Clayton], 5-8
LONG JUMP
Carol Lewis [Willingboro], 1978 [18-9 ½]
Carol Lewis [Willingboro], 1979 [20-1]
Carol Lewis [Willingboro], 1980 [20-11
Carol Lewis [Willingboro], 1981 [20-7 ½]
Teneacia Smith [Cherry Hill East], 1991 [18-8 ½]
Teneacia Smith [Cherry Hill East], 1992 [20-0 ½]
Demya Walker [Rancocas Valley], 1994 [19-3 ¾]
Nena Moore [Cherry Hill West], 1995 [19-1]
Nena Moore [Cherry Hill West], 1996 [18-7 ¼]
Frances Bundy [Pleasantville], 1999 [18-3 ¼]
Shameka Marshall [Oakcrest], 2001 [18-10 ¾]
Jamie Walker [Haddon Heights], 2007 [18-2 ¾]
Tionna Tobias [Winslow Twp.], 2018 [19-5 ¼]
TRIPLE JUMP
Thananya Wooden [Pennsauken], 2000 [36-9]
Shameka Marshall [Oakcrest], 2001 [38-10 ¾]
Jessica Mills [West Deptford], 2005 [39-6]
Claudine Smith [Atlantic City], 2019 [42-2]
Mariah Stephens [Egg Harbor Twp.], 2021 [37-10 ¼]
Sophia Curtis [Ocean City], 2023 [40-7 ½]
POLE VAULT
Danielle O’Reilly [Shawnee], 2003 [11-6]
Danielle O’Reilly [Shawnee], 2004 [11-6]
Brittany Raffo [Seneca], 2016 [12-0]
SHOT PUT
Lillian Rivera [Pemberton], 1984 [41-6 ½]
Typhanie Bates [Williamstown], 1995 [42-4 ¼]
Nacole Moore [Bridgeton], 2000 [45-3 ¾]
Sylvia Galarza [Millville], 2004 [42-10 ¾]
Jess Woodard [Cherokee], 2013 [47-1 ¼]
Cydney Thomas [Haddon Heights], 2019 [42-5 ¾]
DISCUS
Lillian Rivera [Pemberton], 1984 [125-2]
Jamine Moton [Delsea], 1996 [147-]
Melinda Boykin [Bridgeton], 1998 [134-10
Jocelyn White [Delsea], 2003 [145-11]
Jocelyn White [Delsea], 2004 [158-1]
Kim Warren [Atlantic City], 2006 [138-10]
Victoria Imbesi [Our Lady of Mercy], 2009 [134-10]
Jess Woodard [Cherokee], 2011 [142-5]
Jess Woodard [Cherokee], 2011 [151-10]
Jess Woodard [Cherokee], 2011 [161-1]
Julia Bannan [Holy Spirit], 2021 [129-0]
JAVELIN
Emma Painter [Clayton], 1979 [147-0]
Emma Painter [Clayton], 1980 [152-7]
Liz Pellerin [Holy Cross], 1982 [141-7]
Lillian Rivera [Pemberton], 1984 [138-5]
Liz Griesback [Cherry Hill East], 1989 [127-2]
Janet Morris [Kingsway], 1991 [122-2]
Lynlee Phillips [Shawnee], 1998 [142-0]
Lynlee Phillips [Shawnee], 1999 [152-1]
Chelsea Salisbury [Buena], 2001 [139-6]
Megan Sax Vanderwyden [Pennsville], 2015 [138-3]
Kaela Schrier [Cherokee], 2016 [134-10]
Brielle Smith [Oakcrest], 2018 [163-8]
Brielle Smith [Oakcrest], 2019 [157-0]
Leah Howard [Millville], 2023 [159-4]